Noc s Andersenom

29. marca 2019 sa žiaci našej škole zapojili do  medzinárodnej akcie zameranej na podporu rozvoja čítania detí Noc s Andersenom. Akcia sa konala už tretíkrát a  zúčastnili sa jej žiaci 7. ročníka. Všetci sme sa stretli večer o 18.00 hodine v knižnici a netrpezlivo sme čakali na hosťa, ktorý nás mal navštíviť. A dočkali sme sa. Prišiel sám pán Andersen. Mali sme možnosť položiť mu pár otázok a dozvedieť sa veľa zaujímavostí z jeho života.                                  Potom sme sa rozdelili do tímov. Počas celého večera sme mali možnosť získavať body v rôznych súťažiach, ako napríklad vedomostný kvíz o rozprávkach, hľadanie pokladu v areáli školy, lúštenie citátu napísaného morzeovkou, čítanie a následne dramatizácia rozprávky Cisárove nové šaty, nočný futbalový zápas. Tvorili sme aj básne na dané slová a spoločne sme spravili plagát, ktorý zdobil našu chodbu. Tento večer sme prežili kopec zábavy a odniesli sme si všetci pekné zážitky.

R. Rajtarová a I. Lakušová žiačky 7. ročníka

Od piatku 23. marca 2018 od 18.30 hod. do soboty rána 24. marca 2018 sa v školskej knižnici uskutočnilo podujatie medzinárodného významu zamerané na podporu detského čítania Noc s Andersenom. Tento rok sa zapojili žiaci siedmeho ročníka.

Podujatie Noc s Andersenom sa každoročne organizuje v knižniciach a školách mnohých krajín. Je oslavou Medzinárodného dňa detskej knihy, ktorý sa slávi vždy 2. apríla na výročie narodenia H. CH. Andersena. Noc s Andersenom je podujatie, ktoré prvýkrát zorganizovala Knihovna B. B. Buchlovana v Uherskom Hradišti v roku 2000. Noc s Andersenom je jednou z najatraktívnejších aktivít knižníc, ktorou je podporovaný záujem detí o knižnice a čítanie. Podujatie na Slovensku  koordinuje Spolok slovenských knihovníkov a knižníc. Partnermi sú RTVS Rádio Regina a Vydavateľstvo Slovart.

Tento školský rok to bol druhý ročník tohto podujatia v našej základnej škole. Siedmaci sa stretli s pánom Andersenom, ktorý im porozprával o svojom živote a tvorbe. Po celý čas pracovali v skupinách a zbierali body za rôzne aktivity - kvíz o H. CH. Andersenovi, čítanie rozprávky, dramatizácia rozprávky, hádanky, nočné hry a hľadanie pokladu na dvore základnej školy. Okrem toho vytvorili báseň o pre nás všetkých zúčastnených nezabudnuteľnej noci a kreslený vtip ako pozdrav pre iných žiakov našej školy.

Počas noci sme sa zapojili aj do online súťaže o nové knihy do školskej knižnice. Ako odmenu za zapojenie sa do súťaže žiakom poslalo vydavateľstvo Slovart knihu do školskej knižnice.

Celý večer sa niesol v duchu zábavy a všetci sa s radosťou zapojili do všetkých pripravených aktivít. Najviac bodov sa podarilo získať skupine Shrekovia a Fiony. Blahoželáme k úspechom aj skupine Popolvári a Popoluška, a skupine Päť prasiatok. Ďakujeme siedmakom za krásne zážitky.

Ako to bolo si môžte pozrieť aj na krátkom videu https://www.youtube.com/edit?o=U&video_id=C0AGo3QtMUg

Mgr. Alena Rapavá, PaedDr. Mária Kuťková

Dňa 31. marca 2017 sa na našej škole uskutočnilo zaujímavé podujatie pod názvom „Noc s Andersenom“.  Je to jedna z akcií, ktorá vyšla z iniciatívy českých knižníc ešte v roku 2000 a je zameraná na podporu čítania u detí, na poukázanie toho, aké dobrodružné môže byť čítanie.

Aj žiaci siedmeho ročníka spolu s p.uč.Rapavou a p. uč. Kuťkovou prežili nočné dobrodružstvo v podobe čítania rozprávok, súťaží, hier a prekvapení. Boli rozdelení do štyroch družstiev, jednotlivé družstvá s názvami Toasters, Päť statočných, Minimouse a Ružoví Panteri sa svojich súťažných úloh zhostili naozaj bravúrne a tak  právom získali sladkú odmenu. Na začiatku sme si pripomenuli, kto to vlastne Hans Christian Andersen bol a aký mal život. Nasledoval kvíz, v ktorom si mohli deti preveriť svoje vedomosti zo Slovenského jazyka, čo zvládli naozaj výborne. Neskôr prišlo na rad čítanie rozprávky „Cisárove nové šaty“, po skončení čítania deti dostali za úlohu zdramatizovať túto rozprávku. Ako aj pri iných aktivitách, aj tu sme si užili kopec zábavy a úsmevných situácií. Určite zaujímavé boli aj rôzne hry v areáli školy ako napríklad nočné hľadanie pokladu a  futbal na multifunkčnom ihrisku. No najväčší zážitok bol spánok (alebo „nespánok“)  v priestoroch školskej knižnice. Veď to vlastne bola premiéra v histórii školy! Aj keď sme ráno odchádzali unavení, všetci sme sa zhodli, že na túto čarovnú noc budeme ešte dlho spomínať a určite si ju chceme ešte niekedy zopakovať.

Mgr. Alena Rapavá, triedna učiteľka VII. triedy.