• Súťaž Družstiev mladých zdravotníkov

•  V školskom roku 2018/2019 sa mladí zdravotníci zúčastnili súťaže organizovanej Slovenským Červeným krížom v Nitre. Dňa 22. mája v konkurencii výborne obstáli mladšie žiačky aj staršie žiačky.

Mladšie žiačky - Lenka Zelinková (V.), Simona Kuťková (V.), Bibiana Szegényová (IV.), Sofia Ivaničková (IV.), Daniela Ivaničková (V.) sa na súťaži zúčastnili prvý krát a vôbec sa nezľakli, obsadili krásne druhé miesto.

Staršie žiačky - družstvo A - Sofia Šimonová (VII.), Rebeka Rajtarová (VII.), Alexandra Kunkelová (VII.), Laura Krúpová (VII.), Ema Z8chenská (VII.) sa umiestnili na druhom mieste.

Staršie žiačky - družstvo B - Silvia Šranková (IX.), Ema Ondrušková (IX.), Nina Rosinská (VI.), Laura Mišutová (VIII.), Nina Rajtarová (VIII.) sa umiestnili so stratou jedného boda na treťom mieste.

Srdečne gratulujeme a ďakujeme za reprezentáciu školy.

PaedDR. Mária Kuťková

Aj v šk. roku 2017/2018 sa žiačky - zdravotníčky pripravovali na okresnú súťaž mladých zdravotníkov. Sily sme si merali v Nitre v areáli Skladov civilnej ochrany 6. júna. Stretlo sa tam 18 družstiev z okresov Zlaté Moravce a Nitra.

Našu školu reprezentovali dve družstvá starších žiačok - družstvo A: Vanesa Pajerová (IX), Nina Krtová (IX), Viktória Polyáková (IX), Alica Frajková (IX), Nina Rajtarová (VII) a družstvo B: Alexandra Kunkelová (VI), Laura Krúpová (VI), Rebeka Rajtarová (VI), Sofia Šimonová (VI) a Ema Záchenská (VI).

Okrem súťažných stanovíšť, kde ošetrovali otvorenú zlomeninu nohy, zlomenú ruku, zlomenú kľúčnu kosť, krvácanie z nosa, popáleniny, epileptický záchvat, bezvedomie a nevoľnosť diabetičky, mali deň spestrený aj spoločnosťou dravca - myšiaka hôrneho, ktorého mohli pohladiť a porozprávať sa s jeho chovateľkou. Keďže sa v priebehu súťaže rozpršalo, časť disciplín absolvovali v podzemnom kryte týchto skladov, čo bola pre nás všetkých veľmi zaujímavá skúsenosť.

V silnej konkurencii sa držali výborne a obe družstvá si odniesli domov medaily a do školy diplom a pohár - družstvo A sa umiestnilo na 2. mieste a družstvo B na 3. mieste.

Gratulujeme a držíme palce v ďalších ročníkoch súťaže!

PaedDr. Mária Kuťková

Dňa 16.6.2017 v areáli Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Nitre sa uskutočnila súťaž Družstiev mladých zdravotníkov.

Za mladšie žiačky súťažili Ema Záchenská (V. roč.), Rebeka Rajtarová (V. roč.), Alexandra Kunkelová (V. roč.), Sofia Šimonová (V. roč.) a Laura Krúpová ( V. roč.). Súťažili vo vedomostnom teste o Červenom kríži, Slovenskom červenom kríži a darcovstve krvi. Prakticky poskytovali prvú pomoc na jednotlivých stanovištiach, kde mali zranenia - zlomená noha, popálená ruka, krvácanie z nosa, dehydratácia a veľké tepnové krvácanie na ruke. V konkurencii základných škôl z celého okresu sa im podarilo umiestniť sa na prvom mieste.

Za staršie žiačky súťažili Nina Rajtarová (VI. roč.), Nina Krtová (VIII. roč.), Vanesa Pajerová (VIII. roč.), Viktória Polyáková (VIII. roč.) a Alica Frajková (VIII.roč.). Aj staršie žiačky museli ukázať svoje vedomosti o ČK, SČK a darcovstve krvi. Na jednotlivých stanovištiach ich čakali náročnejšie úlohy: poskytovali prvú pomoc chlapcovi, ktorý spadol zo stromu, pri zlomenine nohy pri páde z bicykla, pri amputovanom prste, pri otrave alkoholom, pri infarkte, pri astmatickom záchvate, pri epileptickom záchvate, museli zvládnuť aj kardiopulmonálnu resuscitáciu figuríny. Podarilo sa im pozbierať 227 bodov z celkového množstva 240. Umiestnili sa na siedmom mieste.

Okrem súťažných stanovíšť mali pripravené aj nesúťažné stanovište Alfa Rescue Systému so psíkmi, ktoré im robili spoločnosť počas celého náročného dňa. Súťažiacim ďakujeme za úspešnú reprezentáciu a držíme im palce v ďaľších ročníkoch súťaže.

PaedDr. Mária Kuťková