Hmyzie domčeky
Budovanie hmyzieho domčeka dokáže z dlhodobého hľadiska obohatiť nielen prírodu a jej rovnováhu, ale aj tých, ktorí prispeli týmto dielkom. Učiteľom, ani žiakom našej školy nie je ľahostajný poznatok, že v súčasnej krajine hynie množstvo včiel a iného užitočného hmyzu, preto sme sa rozhodli užitočných pomocníkov nasťahovať do hmyzích hotelov. Šikovné ruky zmajstrovali drevené konštrukcie. Pani triedne učiteľky so svojimi žiakmi v rámci triednických hodín, vychádzok, postupne zhromažďovali materiál (slama, seno, šušky, drevené polienka, polienka s navŕtanými dieram, dierové tehly, nalámané konáre, prázdne makovice, trstinové steblá, duté stonky rastlín, kôru stromov). Hotové hmyzie domčeky sú rozmiestnené v blízkosti našich dažďových záhrad. Je ich osem. Niektoré sú chránené pletivom, aby sa z hotela nestalo kŕmidlo pre vtáky. A koho čakáme v hmyzom hotely? Zlatoočky, osičky, lienky sedembodkové, ucholaky, včely, čmeliaky, pestrice, ježka.
Mgr. Zdenka Rajtarová, koordinátor ENV
Recyklohry 2018/2019
Recyklohry sú školský recyklačný program, ktorého cieľom je prehĺbiť znalosti žiakov v oblasti triedenia a recyklácie odpadov a umožniť im osobnú skúsenosť so spätným odberom použitých drobných elektrozariadení a batérií.
V spolupráci so Zeleným vzdelávacím fondom Recyklohry priniesli novú úlohu "Cesta elektroodpadu", ktorá bola zameraná na množstvo elekrozariadení okolo nás. Žiaci pomocou dotazníka preskúmali svoje domácnosti a boli sami prekvapení, koľko elektrozariadení ich doma obklopuje. Dotazníky vypĺňali žiaci 2. až 9. ročníka.
Žiaci z prvého stupňa vytvorili koláž domu. Do každej miestnosti nakreslili a nalepili výstrižok aspoň dvoch elektrozariadení, ktoré v danej miestnosti používame.
Žiaci zo siedmej triedy spracovali údaje z dotazníkov a graficky ich vyhodnotili. Získané vedomosti o životnom cykle elektrozariadení odovzdali formou rovesníckeho vzdelávania svojim mladším spolužiakom v druháckej triede. Pripravili prezentáciu o životnom cykle elektrozariadení, zábavné úlohy o elektrospotrebičoch, spolu s druhákmi vytvorili plagát aj nástenku o životnom cykle elektrozariadení.
Vyplnené dotazníky, spolu s plagátom, kolážou a fotografiami z rovesníckeho vzdelávania sme posielali do súťaže a Recyklohry našej škole pripísali zelené body.
Pri vypĺňaní dotazníkov sme zistili mnoho zaujímavostí, napr. najviac žiakov z našej školy si nevie predstaviť svoj deň bez mobilného telefónu a malé pokazené elektrozariadenie väčšina žiakov zanesie na zberné miesto, ktoré máme aj u nás v škole.
Mgr. Zdenka Rajtarová. PaedDr. Mária Kuťková