Projekt KOZMIX

Malá finančná akadémia s Kozmixom

Veľký dôraz kladieme na to, aby sme našich žiakov naučili narábať s financiami. Žiaci 3. ročníka sa zapojili do projektu  s názvom Malá finančná akadémia s Kozmixom, ktorý oranizovala nezisková organizácia Edulab.

Tretiaci počas mesiaca apríl, máj pracovali v štyroch tímoch vo funkciách bankárov, novinárov a architektov na tom, aby zarobili financie na vybudovanie vlastného mesta. Prostredníctvom rôznych aktivít sa oboznamovali  s pojmami potreby a hodnoty. Vytvorili si vlastnú menu,, kozmixáky," ktoré zarábali za aktívnu prácu počas vyučovania. Novinári viedli  stavebný denník, do ktorého zapisovali akú aktivitu robili, koľko denne zarobili a koľko investovali. Odmeňovaní boli za správne vypracované úlohy, za prácu v skupinách aj  správanie.Bankári mali svoje investície počas vyučovania pri sebe a viedli svoj tím k správnemu investovaniu. Za zarobené peniaze si tímy kupovali makety kociek, z ktorých architekti navrhovali  a  vytvárali budovy svojej štvrte. Svojou vlastnou prácou si tretiaci vybudovali  krásne mesto s názvom Kozmixovo a centrom mesta sa stala ZOO.V tímoch okrem dobrej spolupráce viedol aj istý boj o každý kozmixák.

Deti si výborne počínali počas tvoby mesta a jednotlivých úloh sa zhostili ako,,dospeláci." Na záver si pripravili prezentáciu pre ostatných žiakov školy s názvom: Bez práce nie sú koláče.

Mgr. E.Šlágorová

Misia Modrá planéta

V mesiacoch október – november sme sa so štvrtákmi zapojili do misie Kozmix Modrá planéta. Na hodinách prírodovedy sme budovali základňu na neosídlenej Modrej planéte. Žiaci sa riešením úloh s environmentálnou problematikou vzdelávali v oblasti environmentálnej prierezovej témy, ktorú definuje Štátny vzdelávací program. Táto misia prispela nielen k porozumeniu vzťahu človek – príroda, ale aj k tímovej práci, ku kreativite a k zážitku z poznávania. Úlohou žiakov bolo pripraviť plán osídlenia novej planéty tak, aby bola trvalo udržateľná.

Aktivity na témy Prečo sú lesy pľúcami Zeme?, Vodné tajomstvá, Kam fúka vietor?, Pôda – poklad pre všetkých, Môže sa príroda cítiť vyčerpane?, Pestujeme zdravé a chutné plodiny, Aká je cesta našich výrobkov? boli pre žiakov súčasťou interaktívnych cvičení na portále Kozmix.sk, outdoorového vzdelávania, tímovej spolupráce alebo bádateľskými experimentmi.

Žiaci rozdelení do štyroch tímov zbierali kredity, za ktoré si mohli kúpiť makety budov. Tieto budovy stavali a umiestňovali na základňu a tak budovali svoju časť mestečka. V poslednej fáze všetky štyri tímy spolupracovali – plnením enviromisií, aby bola celá základňa funkčná. Podarilo sa im postaviť základňu s obytnými domami, zdravotným strediskom, nemocnicou, školou, kinom, poľnohospodárskym dvorom, lúkami a pasienkami pre hospodárske zvieratá, s poľami a záhradami, cestami, riekou, recyklačnou spoločnosťou. Navrhli využitie ekologických zdrojov energie – postavili veterné, vodné a slnečné elektrárne.

Výsledky práce žiakov sme priebežne zaznamenávali a fotografie posielali vo forme online prezentácií do vzdelávacieho portálu EDULABU, aby sme mohli porovnať výsledky práce aj so žiakmi v iných školách.

Po skončení projektu a postavení základne sme pozvali žiakov v našej škole a odprezentovali sme im výsledky niekoľkotýždňovej práce.

Štvrtáci zvládli aktivity aj prezentáciu výborne. Veríme, že spoločne prežité zážitky a nadobudnuté poznatky budú dôležitým prvkom v ich tvoriacom sa vzťahu k živej aj neživej prírode.

PaedDr. Mária Kuťková