V piatok 27. 4. 2018 sme si v škole pripomenuli Deň Zeme. Tento ročník aktivít sa niesol v duchu starého indiánskeho príslovia: „Správajme sa k Zemi dobre. Nedostali sme ju od svojich rodičov, ale požičali nám ju naše deti.“
Deti I.stupňa vymieňali zeminu v črepníkoch kvetov, ktoré im skrášľujú triedy a priestory chodby. Presádzali kvety, rozmnožovali rastliny trsmi a tie, ktoré sa dajú množiť odrezkami a listami, dali zakoreniť do vody. V druhej časti si pani učiteľky pre žiakov pripravili aktivity. Týmito aktivitami sa snažili vzbudiť záujem o prírodu aj inými zmyslami ako je zrak. Pochopiť význam zmyslov pre život zvierat.
Naši deviataci pripravili pre mladších spolužiakov ekoaktivity. Žiaci 5., 6., 7. a 8. ročníka v skupinkách pri riešení úloh rozmýšľali o prírode a jej zákonitostiach: spoznávali stromy v školskej záhrade, počítali koľko ušetríme pri recyklácii druhotných surovín, v atlase vyhľadávali názvy miest a obcí na Slovensku s názvami rastlín a živočíchov, priraďovali ohryzené zvyšky šišky k zvieratám, spoznávali organizmy vo vodnom ekosystéme, počítali, koľkokrát si chrček naplní lícne vrecká, spoznávali lesné byliny, triedili odpad. Krátky online testík nám prezradil, že v škole máme 31 Ekosapiensov, 32 Ekolenivcov a 2 Ekovrahov. To znamená, že by sme sa mali posnažiť viac ekologicky rozmýšľať a prejaviť to aj v našich životoch. Spoločne sme vytvorili plagát s lesnými vrstvami a obrázkami živočíchov vo vrstvách a ekokódex – zoznam pravidiel, ako by sme sa mali správať, aby bol každý deň Deň Zeme.
Z. Rajtarová, M. Kuťková